Д-р Пенко Пенков представи Югоизточен Регионален Иновационен Център „Здраве“. Очаква се в общ. Котел да се изградят 2 модерни мобилни лекарски кабинета

Концепция за здравна инвестиция беше представена на обществено обсъждане в Котел. Единствената концепция, предвиждаща инвестиции в община Котел по проект „Регионална екосистема за устойчиво развитие: Интегрирани инвестиции за общностно благополучие“ на Сдружение Югоизточен регионален иновационен център „Здраве“ беше представена днес от собственика на МБАЛ „Хаджи Димитър“- Сливен, д-р Пенко Пенков.

Форумът, организиран от Областен информационен център – Сливен предизвика интереса на представители на общината, общинския съвет, кметове на кметства и на членове на пенсионерския клуб в града. Те обсъдиха възможностите за допълване на преминалата първична оценка на документацията по процедурата „Концепции за интегрирани териториални инвестиции“ /КИТИ/ от Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. и дадоха своите предложения за обогатяването ѝ.

„В лицето на д-р Пенко Пенков, Община Котел винаги е намирала подкрепа и съдействие. Благодарение на него и проектите, по които работим съвместно, ние през годините успяваме да осигурим частично здравеопазване в някои крайни и отдалечени села на територията на общината“, каза по време на срещата кметът на Котел Коста Каранашев. „Град Котел, не е в обхвата на този проект към момента, но аз вярвам, че на следващия етап, ще се намери възможност за включване на вашите предложения за практика на специалисти по педиатрия, ендокринология, гастроентерология и хирургия  в града“, каза още Каранашев. 

Дейността, която се очаква да бъде реализирана в община Котел е да се изградят 2 мобилни лекарски кабинета, оборудвани с рентген, апаратура за клинична лаборатория и с медицински екип, който да извършва прегледи и изследвания на населението.

В резултат на обсъжданията се очаква да има график, съгласно който във всички населени места датите и часовете за прегледите в мобилните кабинети, ще бъдат координирани от кметовете. МБАЛ „Хаджи Димитър“- Сливен е партньор по проекта, наред с Община Сливен, Община Ямбол, Община Раднево, три многопрофилни болници за активно лечение, четири медицински центрове, Националната асоциация на хосписите в България и др.

Концепцията на Югоизточен Регионален Иновационен Център „Здраве“ за интегрирани териториални инвестиции по Програма „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“ премина успешно процедурите за административно съответствие и допустимост.

Проектът е с наименование „Регионална екосистема за устойчиво развитие: интегрирани инвестиции за общностно благополучие“.

Сключено е Споразумение за партньорство за всички идеи, мерки и ресурси в определените ангажименти на участниците.

Сдружение „ЮРИЦ Здраве“ е водещ партньор в Концепцията, в която са включени общините Сливен, Ямбол и Раднево. Общините Котел, Твърдица, Камено, Поморие, Созопол, Сунгурларе са партньори в проектите на Концепцията, съвместно с 15 дружества от частния сектор и една неправителствена организация.

Проектът залага инвестиции в здравеопазване, социални услуги, култура, икономика, наука, иновации и туризъм. Всеки партньор има важна и конкретна роля в реализирането на проектите.

Концепцията за интегрирани териториални инвестиции включва Община Сливен като водещ партньор за реконструкция и благоустройство на парк „Хамам баир“ с обособени зони за отдих, културни събития и спорт – амфитеатър със сцена, площадка със система за катерене, мини голф, пътека за екстремно велосипедно преминаване, маркирани туристически пешеходни маршрути.

По проект на Община Сливен партньорите ще изградят Туристически информационен център за насърчаване и развитие на културен, социален, здравен и духовен туризъм, който ще се помещава в Национален Хоспис Център. В общините Сливен, Ямбол, Раднево, Поморие, Камено, Черноморец ще се организират туристически информационни бюра. Предвидени са две „Зелени училища на открито“ в Природен парк „Сините камъни“ и Сливенски минерални бани.

Социално значими са предвидените инвестиции в мобилни медицински кабинети с екипи, оборудвани с апаратура за клинична лаборатория. С тях ще се провеждат информационни кампании, ефективна медицинска профилактика, прегледи и изследвания на място в отдалечени и труднодостъпни райони. Предвидени са инвестиции за 2 мобилни кабинета в общините Котел и Твърдица, 1 за община Ямбол, 2 за община Камено, 1 за община Раднево.

Периодът от 11 до 18 април 2024 г. е определен за представяне и обществено обсъждане на предвидените дейности в Концепцията.

Поканени са гражданите, представители на местни институции и организации да участват в дискусиите и консултациите, да предоставят мнения, препоръки и възражения. 

Включването в процеса на обществено обсъждане се осъществява с онлайн анкета https://forms.gle/avp4L5qmSet3LNtT9, както и на електронната поща на ОИЦ –  Сливен oicsliven@gmail.com в рамките на посочения период.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.