

Петима мъже от Котел скочиха за кръста, правейки подарък за своя приятел по случай именният му ден. Смелчаците благородно отстъпиха възможността на Йордан Памуков, който получи честта да „спаси” или както казваме в Котел, извади КРЪСТА по време на традиционното хвърляне на кръста за Йордановден. Данчо вдигна гордо символа на Христовата ЦЪРКВА под аплодисментите на своите другари и гражданите на Котел в ден, който ще се запомни като изключително топъл и приятен за сезона. Водата в езерцето на „Старата воденица“ беше около 7 градуса, а температурата на слънце достигаше цели 14!!! Пред KOTELNEWS той сподели, че скача за първи път. “Пожелавам на всички, онова което е най-силно в сърцето ми. Всички хора да приемат Спасителя Христос и да повярват в Него. Да отхвърлят всяка гордост и злоба и бъдат по-добри и отговорни. Трябва да живеем с Христос в сърцата си, защото само тогава сме ХОРА. Животът без Христос е като този на животните. С Христос сме по-добре, по щастливи и имащи смисъл в живота, поне така дойде промяната в мен.”

За да се спази традицията след празничната Богоявленска служба в Храм „Света троица“ малцина последваха архиерейския наместник Панайот Сотиров в литийното шествие до механата.








В християнския календар 6 януари е известен като денят на Кръщение Господне. Наричан е още Богоявление или Йордановден. В старо време са му казвали и Водици. Това е празник, отбелязващ кръщението на Исус Христос в река Йордан.
Празникът носи името Богоявление, защото при кръщението си в Йорданските води Иисус Христос се явил на света за обществено служение, провъзгласен от Бог Отец като Негов син. На Богоявление Бог се явил за първи път като Божествена Троица.
Кръщението на Иисуса Христа се възприема като явление на тайната на Божествената Троица. Бог Отец се явил на човешкия слух, Господ Свети Дух се явил на човешкото зрение, а Бог Син – на осезанието в многогодишното Си общуване с човеците.
Затова на Богоявление в Православната църква се извършва Великия водосвет и се отслужва Василиевата литургия.
На Богоявление се практикува обичаят да се скача в река, за да се извади хвърленият от свещеника кръст. Противно на общоприетото мнение, Православната Църква не забранява изрично жени да участват в ритуала. Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив. Той обикаля с кръста, а всички го даряват. Има поверие, че ако хвърленият във водата кръст замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита.