
С поднасяне на цветя пред паметника на трагично загиналия при изпълнение на служебния си дълг пожарникар Георги Иванов започна Седмицата на пожарната безопасност в Котел. 14 септември беше отбелязан като Ден на пожарната безопасност – професионален празник на служителите от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”.

Личния състав на РСПБЗН Котел проведе тържествено събрание водено от главен инспектор Дарина Иванова и гл. инсп. Мариан Йоргов от РДПБЗН Сливен. Прочетени бяха приветствия и заповеди за награждаване на заслужили служители. Във фоайето на музейна експозиция „Котленски възрожденци“ в Пантеон на „Г. Ст. Раковски“, бяха открити две тематични изложби: „Символи на държавността“, представящи историята на противопожарното дело чрез пожарникарски каски, шапки, униформи и др., както и фотоизложбата на детски рисунки, на тема: „Пожарна безопасност и защита на населението“. Огнеборците се преклониха и пред саркофага на Георги Стойков Раковски.

Празникът е продължение на традицията, чието
начало е положено през 1905 г., когато по инициатива на русенския пожарен
командир Иван Генков е основано Пожарникарско дружество в България и 14
септември е обявен за годишен празник на пожарникарите.
Българските огнеборци имат основание да се гордеят със своя професионален
празник. Той е признание за високата обществена значимост на пожарникарската професия.
На ГДПБЗН при МВР по закон е отредено да осъществява пожарогасителна и
аварийно-спасителна дейност, държавен противопожарен контрол, превантивна
дейност, научно-приложна и информационна дейност за пожарна и аварийна
безопасност.

Нека обявената „Седмица на пожарна безопасност” в страната бъде още един повод всеки ръководител и гражданин да се замисли и си направи равносметка вземат ли се всички необходими мерки за недопускане възникването на пожари и аварии и за тяхното успешно и бързо погасяване и ликвидиране. Борбата с огнената стихия е хуманен дълг на всеки български гражданин!

Програмата по повод празника продължава на 15 септември /четвъртък/ в сградата на РСПБЗН-Котел, където от 9.30 ч. ще се проведе среща с доброволци от доброволческо формирование „П. Берон“. До 18 септември /неделя/ във фоайето на музейна експозиция „Котленски възрожденци“ в Пантеон на „Г. Ст. Раковски“, жителите и гостите на Котел ще могат да посетят две тематични изложби: „Символи на държавността“, представящи историята на противопожарното дело чрез пожарникарски каски, шапки, униформи и др., както и фотоизложбата на детски рисунки, на тема: „Пожарна безопасност и защита на населението“.

Благодарим на пожарникарите от РСПБЗН-КОТЕЛ за тяхната рискована и самоотвержена работа. Пожелаваме на тях и техните семейства здраве, спокойни дни и нощи и много професионални успехи!









September 14th, 2022 |
newsman | 
Tags: 



