Ученици от 5 български училища взеха участие с исторически разработки по проект: „Повишаване на атрактивността и съхраняване на културно-исторически наследства на територията на община Котел“

Ученици от Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника“, гр. Бургас,  Първа езикова гимназия, гр. Варна, СУ „Петко Рачов Славейков“, гр. Кърджали, Профилирана гимназия „Васил Левски“, гр. Ямбол и СУ „Георги Ст. Раковски“, гр. Котел взеха участие с разработки, посветени на Георги Раковски в проект: „Повишаване на атрактивността и съхраняване на културно-исторически наследства на територията на община Котел“, финансиран от ДФ „Земеделие“ и  Стратегията за ВОМР на Сдружение „МИГ  Котел, Сунгурларе и Върбица” по програма за селските райони. Събитието се състоя в залата на Община Котел по време на честванията на Деня на народните будители и празник на гр. Котел.

Учениците от гр. Ямбол представиха темата „Младежът революционер“, тези от гр. Кърджали – „(Пред)революционната дейност на Георги Македон“, а домакините от Котел и съучениците им от градовете Бургас и Варна говореха върху теми свързани с живота и делото на Георги Ст.Раковски. Паралелно със събитието в залата се състоя и премиерата на новата монографична книга на Никола Караиванов „Георги Раковски и българите от Бесарабия, Одеса и Банат“.Тя е резултат от 22-годишна работа на автора и е посветена на живота и делото на Георги Раковски, както и на неговите връзки с българските общности. Трудът на Караиванов е структуриран в шест глави и заключение, всяка от които разглежда различни етапи от живота на революционера. Книгата включва 252 източника и множество архивни документи, които допринасят за обективен и подробен образ на Раковски – както с неговите постижения, така и с грешките му.

Божана Попова 

ПР-експерт 

Община Котел 

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.