Ученичката от 8 клас при СУ “Г. Ст. Раковски” Флора Боянова беше отличена с първо място в раздел ПРОЗА 8-9 клас в 11-тия национален ученически конкурс „Въведение Богородично“ 2024. Котленчето се е подготвило по темата под методическото ръководство на учителката по БЕЛ Елена Тотева. На 8 декември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай награди участниците конкурса от Културно-просветния отдел на Пловдивската света митрополия.
Празничната програма се проведе в аулата на Православната духовна академия и Пловдивска духовна семинария „Свв. Кирил и Методий“, където десетки ученици, учители и родители посрещнаха с камбанен звън и благоговеен трепет архипастиря на Пловдивска епархия.
В началото всички изрекоха Господнята молитва “Отче наш” с едно сърце и едни уста.Тържеството започна с музикален рецитал на прочутата пловдивска вокална школа “Арт Войс Център” с ръководител г-жа Руми Иванова.
Сред това Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна с приветствено слово към всички.
“Това е ден, в който ние, наслаждавайки се на талантите, които Бог е вложил в нашите деца, ние благодарим на Бога, че Божествената благодат на Светия дух се отобразила върху толкова много таланти, на толкова много добри деца, на които вие сте дали възможност за изява и с Божията помощ и с вашите усилия да надграждате и усъвършенствате все повече и повече”, каза митрополитът.
Владиката благодари на участниците и ги благослови за здраве, благоденствие, и душевно спасение.
Завеждащата Културно-просветния отдел г-жа Недка Чолакова каза, че високото равнище на изпратените творби показва, че трябва повече да вярваме в нашите деца, защото расте едно умно, талантливо, вярващо и уповаващо се на Бога и Божията Майка младо поколение. Тя ги призова да се учат, да творят, и с Божия помощ да развиват своите таланти.
След това дойде ред и на връчването на наградите в конкурса, в който взеха участие общо 585 ученици. Техните творби бяха оценени от жури в състав: председател – Негово Високопреподобие архимандрит Максим, членове – отец Евгений Михайлов, презвитера Анна Паралингова – иконописец, г-жа Роза Балтова – учител, г-жа Недка Чолакова – завеждащ КПО, Георги Балабанов – сътрудник в КПО.
Те оцениха по достойнство всички участници в конкурса, които с чист език, с ярко рисуване славят събитието Въведение Богородично, като непременно го съотнасят към семейството и любовта към ближния. Отличия получиха общо 117 участници и 63 учители.
Специалната награда от името на Високопреосвещения митрополит Николай бе връчена на дванадесетокласничката Лиляна Пелева от СУ „Св. Климент Охридски“ в град Ракитово с учител Мартина Симидарева.
Всяко дете получи грамота и подарък. На отличените учениците от специалност “Иконопис” на НХГ “Цанко Лавренов в Пловдив пък бяха подарени ваучери за материали за рисуване. Всички класирани участници са обявени в сайта на Пловдивска св. митрополия.
Тази година темата на ученическия конкурс бе „Животът на Божията Майка – добрият пример за християните от всички времена“. Целите на конкурса са да стимулира творческите заложби и изяви на учениците и чрез творбите да изразят чувствата и вълненията си по повод християнския празник, да вникнат в ролята на семейството, да възпитават децата си във вяра, благочестие, почит и уважение към родителите, каквато е била Пресвета Богородица.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.
След награждаването всички си тръгнаха от духовната Алма Матер на Пловдив с голямо въодушевление – учениците, окрилени от успехите си, а родителите доволни от постижения на техните деца.
KOTELNEWS Ви представя есето на Флора Боянова
Божията Майка – добрият пример за християните от всички времена
В историята на християнската вяра Света Богородица заема особено място – тя е не само майката на Исус Христос, но и въплъщение на добродетелите, които всички християни се стремят да изградят в себе си. Божията Майка е пример за смирение, кротост, вяра и жертвоготовност – качества, които остават актуални и вдъхновяващи за вярващите от всяко поколение, особено в днешния свят, където все по-често се сблъскваме с егоизъм и материализъм.
Изборът на Мария да бъде майка на Спасителя е един от най-вдъхновяващите примери за Божията воля и план за човечеството. Тя е избрана заради своята чистота на сърцето, готовността си да приеме волята на Бог и да поеме мисията, възложена ѝ, въпреки огромната отговорност. Вярата и смирението на Света Богородица я правят символ на послушание към Божията воля и доказателство, че с вяра и любов можем да постигнем мир в душите си и в света около нас.
Християнските добродетели на Божията Майка са не само религиозен идеал, но и необходимост в нашето време. Днес, когато светът е изпълнен със стрес, конфликт и духовна празнота, добродетелите на Света Богородица – любов, търпение и милосърдие – са контрапункт на негативните явления. Те ни напомнят за силата на доброто и че можем да преодоляваме трудностите и предизвикателствата, ако вярата и смирението са част от живота ни.
Света Богородица е не само закрилница, но и вдъхновение за всеки от нас, който се стреми към мир и доброта. Тя е символ на майчината обич и грижа за всички хора. Като вярващи, ние отправяме молитви към нея за защита и подкрепа, знаейки, че тя ще ни насочи в тежките моменти. Чрез нея разбираме и значението на прошката и търпението, които също са път към истински мир.
Света Богородица също така ни учи на стойността на семейството и на ролята му като основа на християнските добродетели. Тя създава своя дом със смирение и вяра, като по този начин ни показва как самите ние можем да изграждаме семействата си в дух на любов и подкрепа. Семейството е първото място, където се формират и надграждат нашите ценности, а Света Богородица ни напомня за отговорността и значението на това.
Вярата ни в Света Богородица и молитвите, отправени към нея, ни дават духовна сила в изпитанията. Тя е връзката ни с небесното, което е по-високо от нашите ежедневни тревоги. С всяка молитва се приближаваме до нейното спокойствие и смирение и така укрепваме вярата си, че Бог има план за всеки от нас.
Иконата на Божията Майка в дома ни е не само символ на вярата, но и източник на мир и благословение. Тя ни напомня за божествената защита и за това, че не сме сами в трудностите си. Гледайки образа ѝ, си припомняме, че с нейната помощ можем да посрещнем и най-трудните предизвикателства.
Божията Майка остава вечен пример за смирение, вяра и любов, към които всички християни се стремят. Чрез нея разбираме, че изпълнението на Божията воля е път към мир и истинско щастие. Тя ни вдъхновява да се вслушваме в Божието слово и да търсим доброто в света около нас, като по този начин превръщаме собствения си живот в светлина за другите. Нека Света Богородица остане наш пътеводител и подкрепа в днешния объркан свят, напомняйки ни, че с вяра, надежда и любов можем да преодолеем всичко.
Флора Боянова Боянова от 8 клас, ученичка при СУ „ Г. Ст. Раковски“ – гр. Котел.
Ръководител: Елена Тотева, учител по БЕЛ при СУ „ Г. Ст. Раковски“ – гр. Котел