Котел чества Международния ден на ромите

Ромите в Котел отбелязаха с концерт своя ден, който международната общност чества на 8 април. В празника, който достолепния организатор DJ – Карко, премести на 6-ти защото получил секретна информация, че лошо време и много дъжд ще провали мероприятието, участие взеха танцови състави, вокални и инструментални изпълнители. Фурор предизвика най-малкия участник в програмата, Дани Лозаревски, който се представи пред публиката на клавир. Курти Колев -експерт по ромска интеграция се обърна с приветствие към събралите се на площад “Възраждане”: Уважаеми съграждани , гости на гр. Котел ,дами и господа Какво е 8-ми април? На 8 април ромите по цял свят отдават почит към своите жертви през Втората световна война. Обявен е като ден на ромите през 1990 г., по време на 4-тия Световен ромски конгрес на Международната организация „Романо юнион“, в чест на първата значима международна среща на представители на ромския етнос – Първият Ромски конгрес, проведен на 8 април 1971 г. в Лондон. • През 1992 година ООН и Европейският съюз, по предложение на Международната организация „Романо юнион“, обявяват 8 април за Международен ден на ромите. На конгреса са приети ромски химн и знаме. Химнът е популярната и в България песен “Джелем, джелем” (Бродих, бродих) на Жарко Йованович от 1969 г. Знамето на организацията е червено колело с 16 спици върху полета в синьо и зелено. Полетата символизират небето и тревата, както и волния чергарски живот на ромите в миналото. Колелото с 16 спици в древна Индия се е наричало „чакра“. То присъства в ромското знаме, за да напомня за индийския произход на ромите и дългия път, който са извървели от Индия до Европа. На този ден циганите християни трябва да запалят една свещ в църквата за мир на праха и душите на жертвите.

Циганите мюсюлмани би трябвало да отдадат нужната почит със съответната молитва в джамията. Систематичното убийството на около 6 милиона евреи, роми, хомосексуалисти и други малцинства от нацистите е най-големият ужас на Европа през 20 век само защото са били различни . Над 500 000 са ромите избити в Аушвиц , Биркенау, Дахау и други концлагери, както и по време на самите военни действия. Много от оцелелите в Германия, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Югославия все още носят белезите от извършените с тях експерименти, а геноцидът рефлектира върху милиони роми не само в Европа, но и в целия свят. Социалната цел на Международния ден на ромите е да обедини и систематизира усилията на международното ромско движение, както и да се привлече вниманието на световната общественост върху проблемите на винаги намиращите се в малцинствена позиция цигани: образование, бедност, сегрегация.

Този ден е още един конкретен повод да се обърнем с лице към сериозните проблеми на ромите които най- сериозно засягат всеки български гражданин. Решаването на ромския въпрос е път за постигане на по- високо равнище на соц. сплотеност и за неговата етническа сигурност и просперитет. На този ден ромите казват :Не на расизма ! Не на дискриминацията ! Не на войната ! Мир, Благоденствие и Солидарност ! С тези думи отправям искрените си пожелания към вас и вашите семейства за много здраве ,благополучие и реализация в обществото .

На 6 април Котел чества Международния ден на ромите

Ромите в Котел отбелязаха с концерт своя празник, който международната общност чества на 8 април. По този повод кметът на община Котел- Коста Каранашев отправи своя поздрав към ромската общност.

„Община Котел в своята работа винаги е спазвала принципа на равнопоставеност на българските граждани, независимо от тяхната етническа принадлежност. Както винаги съм казвал, Котел е град- символ на толерантност и взаимопомощ, а котленецът от край време живее в мир и етническо разбирателство. От името на администрацията, която представлявам и лично от мое име искам да ви поздравя с Международния ден на ромите и да ви пожелая здраве, благоденствие и късмет. Нека с толерантност и уважение един към друг, независимо от етническата ни вяра и принадлежност полагаме усилия и работим за просперитета на родното ни място“, се казва в поздрава на градоначалника.

В концерта участие взеха танцови състави, вокални и инструментални изпълнители, както и най-малкия участник в програмата, Дани Лозаревски, който се представи пред публиката на клавир. Мероприятието, което се осъществи с подкрепата на Община Котел се проведе на пл. „Възраждане“  днес поради прогноза за лошо време в следващите дни.

За първи път Денят на ромите е честван през 1992 година от ООН и Европейския съюз по предложение на Международната организация “Романо юнион”. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност е поставено на Първия световен ромски конгрес, проведен в Лондон през 1971 г. Участие в него вземат представители на ромите от всички континенти и на индийското правителство. На конгреса са приети също и флага и химна на ромите.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.