

Уместен глагол описващ отношението на НаС днешните съграждани на патриарха на българската национална революция към неговата рождена дата. 202 години от рождението на Раковски. Разпети петък е. Седемдесетина котленци на площада. Ден почивен, ден обикновен? Камерна група ученици и техните преподаватели честват своя патронен празник?. Доведени най-вероятно по задължение, учениците с досада чакат да бъдат освободени докато директорът от трибуната задълбочено припомня за нас и новото поколение смисъла на живота и борба на Раковски. Общинското ръководство изправено пред почти празния площад в ден, за който преди години е имало дебати дали да не бъде празник на Котел. Националния ефир е в радио сянка за светлата дата. Нито дума за празника в Котел, друг е дневният ред на сутрешните блокове, регионалните репортери на същите не виждат “сензация” в градчето ни за да правят задъхани преки включвания. Цветя и венци, дори и от името им НЕ поднесоха: новоизбраните ни народни представители, Военна Академия РАКОВСКИ, Областна управа, Президент, Министерски съвет, има ли нужда да се изрежда. Котленци не почетохме датата, за другите ли да питаме. Патриотично ли ви е? KOTELNEWS Ви представя разширен репортаж. / текст: kotelnews


Котел почете 202 години от рождението на Раковски
„Всеки народ е длъжен да слави и почита паметта на своите юнаци, а този народ, който не почита паметта на своите борци, не е достоен за живеене“. Думите са на Съби Стойков Попович, известен като Георги Ст. Раковски. Роден на 2 април, по нов стил 14 април преди 202 години в Котел.

В знак на признателност към делото на великия революционер, патрон на град Котел, днес, на Разпети петък, кметът на Община Котел Коста Каранашев, председателят на Общински съвет- Котел Христина Чолакова и общински съветници и директорът на Средно училище „Георги Ст. Раковски“, поднесоха пред бюст-паметника на котленския възрожденец и в Пантеона му венци и цветя. Цветя поднесоха още от потребителска кооперация „Георги Ст. Раковски“-Котел, ученици и граждани.

„За мен е чест и гордост, че преди 8 години, когато подехме инициативата, въпреки че сме жители на малък град в България, идеите и желанието ни за преоткриване на Георги Ст. Раковски като най-важната личност на българското възраждане и борба за освобождение, намериха широк отзвук в цяла страна“, каза в словото си кметът Каранашев. „Раковски- патриархът на Българското национално-освободително движение е личност, която най-точно олицетворява най-хубавото в народопсихологията на българина. Личност, от която са се учили всички национални герои на България. Личност, която днес трябва да следваме“, каза в заключение кметът.

Програмата продължи с рецитал на ученици от СУ „Георги Ст. Раковски“ и преклонение пред костницата на Раковски в Пантеона.

По повод 202-та годишнина от рождението на Раковски, Исторически музей- Котел представя книги от фонда си, писани от и за него. Сред тях са отдавна не показваните биографични издания: „Ключ българского язика“ от Георги Раковски (книга, издадена след смъртта на възрожденеца от племенника му Киро Стоянов в Одеса, 1880 г.), „Г. С. Раковски. Живот, произведения, идеи“ от проф. Михаил Арнаудов (София, 1922 г.), „Биография на Георги Стойков Раковски“ от д-р Боби Петров (София, 1910 г.) „Георги Ст. Раковски, По случай петдесетгодишнината от смъртта му 1867-1917 г.“ от проф. Боян Пенев, проф. Михаил Арнаудов и А. П. Стоилов (София, 1917 г.) и др.

Във фоайето на експозиция “Котленски възрожденци” посетителите на Котел могат да видят още постерната изложба „Образ невъзможен“, посветена на 200-годишнината от рождението на котленеца и отливка на пластичната антропологична реконструкция, изработена по черепа на Раковски от доайена на антропологията у нас проф. Йордан Йорданов.

По време на Великденски празници обектите на Исторически музей – Котел – експозиция “Котленски възрожденци” с Пантеон на Г. Ст. Раковски и къща-музей “Йордан Йовков” в с. Жеравна ще бъдат отворени за посещение от 08:30 до 17:30 часа.

ТЕКСТ: Божана Попова ПР-експерт Община Котел






















