С маски, дистанция и дезинфекция, децата посрещнаха новата учебна година в Котел / репортаж

Новата учебна година започна присъствено при засилени мерки свързани с пандемията  COVID-19. За 623 ученика на СУ „Георги Стойков Раковски” школския звънец удари тържествено в двете сгради на котленската гимназия.  При стриктно спазване на спуснатите мерки и указания на МОН, ученици и преподаватели отварят нова страница в историята на образованието, белязана от времето на короната. Пред първокласниците, започващите 5 и 8 клас, директора на училището Стефан Дондев каза:

“Уважаеми  колеги ,родители и ученици

Особено ми е приятно, макар и в необикновенна обстановка  да  застана пред вас и да  открия отново новата учебна година . Защо необикновенна ? Защото за първи път учебната година започва в условията на епидемилогична обстановка. За първи път  всички се претесняваме какво ще ни бъде бъдището и до кога  присъственото обучение ще продължи. Аз съм наясно със всички тези притеснения  но , всички ние трябва да се научим да живеем ,да работим и водим нормален начин на живот в условията  на тази обстановка.

Живот ,който е съпътстван с правила , насоки и  самодисциплина ,които трябва да спазваме  всички. Правила чрез , които  предпазваме  себе си и останалите. Всички ние учители  и родители трябва да  изискваме  и настояваме  нашите деца да спазват правилата  за работа в корона  вирус  в училище. 15 септември е ден  невписан в календара като  празник, но винаги е бил  неповторим по своята тържественост. На този ден са  развълнувани  всички ,УЧЕНИЦИ,УЧИТЕЛИ РОДИТЕЛИ ,дори и БАБИТЕ  и   ДЯДОВЦИТЕ. Но  още по-развълнувани са онези, които за първи път прекрачват прага на това училище – първокласниците.Мили и Скъпи първокласници, Вие ще бъдете  най- малките  ученици и за първи път  ще  прекрачите прага  на училището и класната стая .

За първи път ще се  запознаете  с вашите  учители. За първи път,  ще усетите   тяхната  любов ,грижовност. За първи път   вашите учители ще ви дадат най –голямото богатство на света ,това да се научите   да четете и смятате. Гарантирам, че вашите учители са добре подготвени, мотивирани, знаещи и можещи. Обръщам се и към  вас  – Скъпи колеги, На вас пожелавам; Много  здраве, духовни сили и упоритост, за да преодолеем заедно трудностите и предизвикателствата които ни съпътстват.

Уважаеми родители, вие сте наши помощници, вие сте нашите най – важни партньори. Пожелавам Ви да подкрепяте своите деца в нелекия им път. Вдъхвайте им увереност и ги убеждавайте, че със своя труд и упоритост ще станат знаещи, можещи и успели хора! Нека заедно и достойно затвърждаваме традициите на Средно училище „Георги Стойков Раковски“. Нека името на патрона на нашето училище, както и досега да ни вдъхновява, учи и закриля. На добър път!!!

За накрая искам за пореден  път да благодаря на местния доставчик на телевизия и интернет в Котел – СИМНЕТ за дарението, което отново за поредна година правят за нашите и ваши деца с тетрадки и химикали за всяко едно дете !!!!!!!!! БЛАГОДАРЯ!!!!!!!

И макар проведен в една по-различна обстановка, първият учебен ден винаги е придружен с много вълнение и позитивни емоции. KOTELNEWS пожелава на всички ученици извънредната ситуация да не им попречи и тази учебна година да бъде изпълнена с много успехи и нови знания.

Датата 15 септември без съмнение предизвиква една и съща асоциация у малки и големи – това е първият учебен ден в България. Денят не е случайно избран, а зад решението се крие съвсем практична причина. До 1921 г. учениците са се връщали в класните стаи на 1 септември. През 1919 г. на власт у нас идва Александър Стамболийски заедно с партията му “Български земеделски народен съюз”. Създадена като професионална организация на селяните у нас, тя съвсем очаквано съобразява политиката си с тяхното ежедневие и нужди.

Именно заради това през 1921 г. Стамболийски взима и решение за промяна на първия учебен ден и го измества с две седмици. Причината – за да може децата да помагат в прибирането на реколтата. Идея за връщане на старата дата – 1 септември, се появи през 2001 г., когато министър на образованието бе Сергей Игнатов. Тя обаче така и не бе възприета. Началото на септември е начало на учебната година и в много страни около България. На 1-и прага на школого прекрачават в Чехия, Русия и повечето от останалите бивши съветски републики. В Гърция първият учебен ден е в средата на август. В Италия обаче не бързат – и първият звънец бие чак на 1 октомври. В други страни обаче няма точно определена дата, а школата сами решават – така е във Франция, Германия и Великобритания, например.

В Япония обаче традицията е друга и първият учебен ден започва в началото на април, когато цъфтят японските вишни – сакура. В Страната на изгряващото слънце е прието, че пролетта символизира началото на нов живот, ето защо няма по-подходящо време за започване на училищни занятия. Японските ученици обаче все пак почиват през лятото. В Австралия пък учебната година започва през февруари. / © Actualno.com

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.